Description
Varta Silver Dynamic C6 Battery 52 Amps 12 Volts and 520 starting power.
Shipping and VAT included in all our prices, deliveries in 24 to 48 business hours.
Buy Varta C6 Battery
The Varta C6 battery from the Silver Dynamic range has a peak starting current of 520A and a capacity of 52Ah. Its dimensions are 207x175x190 mm. It is a starting battery for engines and is suitable for many types of European vehicles.
Technical Specifications for the Varta C6 Battery
| Brand | Varta |
| Reference | C6 |
| Model | 552 401 052 |
| Volts | 12 V |
| Ability | 52 Ah |
| Start | 520 A |
| Polarity | Positive Right |
| Long | 207 mm |
| Broad | 175 mm |
| High | 190 mm |
| Weight | 11.97 Kg |
About Varta batteries
The VARTA Dynamic Automotive range is designed for specific uses, and together they cover a vast array of applications. However, they all share one thing in common: state-of-the-art PowerFrame® grille technology.
This unique grid is designed to provide perfect current flow, and ensures lower resistance and optimal conductivity.
Therefore, all VARTA batteries recharge quickly, have extremely high starting power and exhibit outstanding corrosion resistance.
In summary, these are car batteries designed to deliver exceptional performance throughout their entire lifespan.
Equivalents in other brands:
- Varta B19
- Varta C22
- Exide EA472
The Varta C6 Silver Dynamic 52 Ah 12 V battery is suitable for:
- Seat
- Volkswagen
- Audi
- Skoda
- Peugeot
- Citroën
- Renault
- Toyota
- Kia
- BMW
- Mercedes
- Opel
- Etc…






Reviews
There are no reviews yet.